Paradontoze, tās cēloņi, ārstēšana, profilakse

Paradontoze (periodontīts) parasti sākas no smaganu iekaisuma, kas parasti ir smaganu asiņošana, apsārtušas, dažreiz pietūkušas smaganas ar paaugstinātu jūtību.

Ja smaganu iekaisumu neapstādina, tad esošās iekaisuma šūnas un baktērijas iedarbojas uz kaulā esošo zobu noturošo saišu struktūru. Tas, savukārt, izraisa saišu un apkārtesošā alveolārā kaula pakāpenisku bojājumu un pat zaudēšanu, kas var izraisīt zobu kustīgumu un pat izkrišanu.

Kas izraisa paradontozi (periodontītu)?

Paradontozes saslimšanas cēlonis ir sākumā esošais mīkstais aplikums uz zobiem, kas netiek regulāri notīrīts. Aplikumam ir bieza, lipīga substance, kas parasti formējas visvairāk uz zobiem gar smaganu malu. Tajā atrodas baktērijas, kas parasti atrodas mūsu mutes dobuma mikroflorā, un nelielā daudzumā ir bezkrāsainas un ne tik ļoti kaitīgas.

Šīs baktērijas var izstrādāt toksīnus un skābes, kas ietekmē mūsus smaganas, izraisot to jūtīgumu un asiņošanu. Ja aplikums netiek notīrīts, tas piesaista siekalās, dzeramajā ūdenī esošos kalcija jonus un tas mineralizējas jeb kļūst ciets, ko mēs pazīstam kā zobakmeni. Tas ir kā papildus depozīts sliktajām baktērijām. Kā zināms nelīdzenā zobu virsma piesaista vēl jaunu aplikumu, līdz izveidojas "aburtais loks", aizvien vairak krājoties zobakmenim, tas var nokļūt ne tikai virs smaganas, bet arī zem smaganas, kas var izraisīt ne tikai smaganu kabatu rašanos, bet arī smagu, un pat zināmā mērā neatgriezenisku, zobu saišu bojājumu. Tieši zem smaganām esošajā "anairobajā", bezskābekļa vidē esošās baktērijas ir vistoksiskākās un var izraisīt nopietnus balsta audu bojājumus.

Tas, cik ātri norit sabrukšanas process un cik veikli mūsus organisms šūnu līmenī spēj cīnīties ar esošo iekaisumu, ir atkarīgs no mūsus immūnās sistēmas.

Dažiem cilvēkiem ir lielāka nosliece uz smaganu iekaisumu

Tie var būt ģenētiski iedzimtības faktori kā ari vispārējas saslimšanas, kā piemēram,  cukura diabēts, auksts asinsspiediens, stress, sirds slimības, Dauna sindroms.

Paradontozes (periodontīta) saslimšanas riks ir arī sievietēm grūtniecēm, tādēļ būtu svarīgi ievērot mutes dobuma higiēnas pasākumus un regulārus higiēnista apmeklējumus arī grūtniecības laikā, jo šajā laikā ir pastiprināta apasiņošana visām iekšējo orgānu sistēmām, arī smaganās, tādēļ iekaisums izplatās ļoti ātri. Tāpat arī pacientiem, kuri smēķē, jo tas nomāc immūnās sitēmas atbildi uz iekaisumu.

Kā izsargāties no paradontozes (periodontīta)?

  • ievērot regulāru un pareizu zobu tīrīšanu (ja nav sapratnes, kāda zobu pasta, skalojamais līdzeklis jums jālieto un kā pareizi jāveic zobu tīrīšana, zobu diega lietošana, lūdzu, jautājat savam āstam).
  • apmeklēt zobārstu vismaz vienu reizi gadā, vai, ja jums ir problēmas ar zobu veselību, lūdzam, apmeklēt Jūsu izvēlēto zobārstu uz apskati vismaz reizi pusgadā, tādējādi jūs izvairīsieties no hroniskas paradontozes (periodontīta) saslimstības.
paradontoze, parodontoze, periodontīts, smaganu iekaisums, smaganu asiņošana, zobārstniecība, mutes higiēna, zobu higiēna, kā izsargāties?, kas ir periodontīts, periodontīta ārstēšana, asiņojošas smaganas, zobu izkrišana, zobu zaudēšana, kustīgi zobi, kustas zobs, zobu kustēšanās
Atgriezties
21. jūnijs 2011